گروه صنعتی سیمرکو

مقایسه غذای خشک و کنسروی سگ

با افزایش روز افزون فرهنگ حمایت از حیوانات بخصوص سگ ها و نگهداری هر چه بیشتر این حیوانات در ایران، نیاز به ارتقا دانش در زمینه تغذیه حیوانات خانگی امری اجتناب ناپذیر است. دو نوع غذای سگ در بازار وجود دارد، غذای خشک سگ و کنسرو غذای سگ، که در این مقاله به بررسی این دو نوع غذای سگ پرداخته و مزایای غذای کنسروی سگ را بیان می کنیم.

  • آنچه در این مقاله می‌خوانید:
  • غذای خشک یا کنسرو غذای سگ
  • چرا غذای کنسروی سگ بهتر از غذای خشک است؟
  • نتیجه گیری نهایی

غذای خشک یا کنسرو غذای سگ؟

برای بسیاری از افرادی که در خانه خود سگ داشته و نگاه داری می کنند، اینکه غذای خشک سگ بهتر است یا کنسرو غذای سگ، سوالی بسیار مهم و متداول است. البته پاسخ دادن به این سوال نیازمند کمک گرفتن از متخصصین امور تغذیه است. سوالاتی نظیر تمایل نداشتن سگ در خوردن غذای خشک، مقایسه ارزش غذایی کنسرو غذای سگ و خشک و یا اینکه برای مسافرت غذای خشک سگ بهتر است یا کنسرو عمده دغدغه های صاحبان سگ را تشکیل می دهد.

بر اساس تحقیقات وب سایت داگ فود ادوایزر، سگ ها تمایل بیشتری به مصرف کنسرو نشان می دهند تا غذای خشک. این وب سایت با ارائه مثال های واقعی از خانواده هایی که از متخصصین این زمینه بهره گرفته اند به بررسی برتری های غذای کنسروی سگ پرداخته و به طور جامع به تحلیل هر دو نوع غذای سگ نموده است.

دارندگان حیوانات خانگی علی الخصوص سگ با یک بار امتحان نمودن غذای کنسروی به این نتیجه رسیده اند که سگشان آن را بیش از هر غذایی دوست دارد. چه چیزی می تواند بهتر از این باشد که حیوان شما غذایی را که دوست دارد مصرف کند. این در حالیست که برخی افراد با این پیش زمینه بوده اند که هیچ چیز نمی تواند جایگزین مناسبی برای غذای خشک سگ باشد و این سخنی کاملا اشتباه اما رایج است.

چرا غذای کنسروی سگ بهتر از غذای خشک است؟

بررسی هایی که متخصصین تعذیه بر روی غذاهای کنسروی مخصوص حیوانات صورت داده اند نشان می دهد که ارزش غذایی کنسروها بسیار بیشتر از غذای خشک است. بررسی های آزمایشگاهی که بر روی نمونه دو غذا انجام شده است نشان می دهد که میزان پروتئین موجود در غذاهای کنسروی بیشتر از غذاهای خشک است. همچنین میزان کربوهیدرات موجود در غذاهای کنسروی بسیار کمتر از غذاهای خشک است. جدول زیر به صورت کاملا تفکیک شده ارز غذایی کنسرو غذای سگ را با غذای خشک سگ مقایسه نموده است.

ارزش غذایی
غذای خشک
غذای کنسروی

پروتئین


۱۸-۳۲ درصد

۲۸-۵۰ درصد

چربی

۸-۲۲ درصد

۲۰-۳۲ درصد

 کربوهیدرات

 ۴۶-۷۴ درصد

 ۱۸-۵۷ درصد

ارزش غذایی بالاتر نسبه به غذای خشک

همانطور که درجدول بالا مشاهده می کنید غذاهای خشک هم چربی کمتر و هم پروتئین کمتری نسبت به غذای کنسروی سگ دارند. علاوه بر این غذای خشک س کربوهیدرات بیشتری نسبت به کنسرو دارد. برای حیوانات، چربی و پروتئین از اهمیت بیشتری در برابر کربوهیدرات داشته و غذایی که آن ها مصرف می کنند اهمیت دارد که غنی از آن ها باشد. جدول بالا گویای آن است که غذای خشک کمتر از ۳۰ درصد غذای کنسروی پروتئین دارد که این میزان برای حیوانی مانند سگ می تواند بسیار غیر مفید باشد.

غذای کنسروی تازه و اشتها آور است

یکی دیگر از مزایای کنسرو غذای سگ نسبت به غذای خشک سگ تازگی آن است. علاوه بر موارد بالا، به دلیل نوع بسته بندی و هوادهی، غذاهای سگ کنسروی حاوی هیچ نگهدارنده مصنوعی نیستند. بنابراین، چربی ها و روغن هایی که داخل قوطی ها قرار می گیرند، به راحتی فاسد  متعفن نمی شوند.

کنسرو غذای سگ مواد افزودنی و رنگ ندارد

غذاهای کنسروی حاوی هیچ طعم و رنگ مصنوعی نیستند. یکی از مزایای اصلی غذاهای کنسروی بر غذاهای خشک این است که غذاهای کنسروی نه تنها از هیچ طعم دهنده استفاده نمی کنند همچنین در آن ها از رنگ مصنوعی استفاده نشده است.

همانطور که ممکن است بدانید کنسرو به دلیل خواصی که دارد، مواد غذایی گوشتی به حالت طبیعی خود نزدیک تر هستند. بنابراین، محصولات کنسروی تازگی و کیفیت خود را حفظ نموده و همین تازگی می تواند برای حیوان شم اشتها آورتر باشد. غذا باید برای حیوان شما مناسب باشد چون زبانی ندارد که گلایه خود را بر شما آشکار کند از این رو اهمیت دادن به تغذیه حیوان بخصوص سگ ها بسیار زیاد است.

کمک به کاهش وزن سگ های چاق

به دلیل رطوبت موجود در غذای سگ کنسروی، همان میزان مواد مغذی را درازای حجم زیادی از غذای خشک داشته داراست. در حقیقت منظور آن است که در حجم کمتر، یک وعده کنسروی می تواند برای سگ شما وعده ای مناسب و رژیمی بوده و حیوان شما با خوردن کمی غذای کنسروی نه تنها سیر شود بلکه مواد غذایی بیشتری دریافت کند.

مناسب برای سگ های مسن و پیر

سگ ها زمانی که پا به سن می گذارند و به اصطلاح پیر می شوند با مشکلات مربوط به دندان مواجه می شوند و جویدن غذا برای این حیوانات بیچاره سخت  و دردناک شود. غذای کنسروی به دلیل نرم بدن بافتی که دارد برای سگ های مسن بسیار مناسب است  غذای خشک در سگ های پیر می تواند مشکلات دندانی آن را تشدید کند.

کنسرو غذای سگ مناسب بهداشت دهان و دندان

تا بدینجا به مزایا و برتری های غذای کنسرو شده سگ پرداختیم.  شایعه ای که در این زمینه وجود دارد این است که غذای خشک برای بهداشت دندان سگ شما بهتر است. این موضوع یک مورد کاملا رد شده و بی پایه و اساس است. در مقالات بعدی به طور کامل مضرات غذای خشک سگ را مورد بررسی قرار می دهیم.

سخن آخر در مورد برتری های کنسرو غذای سگ

با توجه به مطالب فوق به وضوح مشخص است که غذای کنسروی مزایای فوق العاده ای نسبت به غذای خشک سگ دارد. فراموش نکنید که تغذیه یکی از مهمترین مواردی است که در مورد حیوانات خانگی باید بدان توجه کنید. برتری هایی که غذای سگ کنسروی دارد غیر قابل چشم پوشی بوده و می توانید به اطمینان خاطر کنسرو غذای سگ را خریداری و آن را در سبد روزانه سگ خود قرار دهید.

error: این محتوا برای شرکت سیمرکو محفوظ است