گروه صنعتی سیمرکو

کاربرد دستگاه دربندی در خطوط تولید محصولات کنسروی و کمپوت‌‌سازی

مقاله‌ای از گروه پژوهشی سیمرکو

مقدمه

در این مقاله قصد داریم تا با انواع ماشین آلات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو بیشتر آشنا شویم. تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت که در ادامه خواهید خواند عبارتند از:

 • دستگاه دربندی تک هد دستی
 • دستگاه دربندی تک هد نیمه اتوماتیک
 • دستگاه دربندی تک هد پدالی پنوماتیک
 • دستگاه دربندی تک هد پدالی ۴ گوش زن
 • دستگاه دربندی سه هد اتوماتیک
 • دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک
 • دستگاه دربندی چهار اتوماتیک روسی
 • دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک ایتالیایی

دسته‌ی اول بدون شک یکی از رایج‌ترین تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو در مقیاس کوچک می‌باشند. در صورتی که واحد تولیدی شما از انواع واحد‌های تولیدی با ظرفیت پایین می‌باشد، ماشین‌ آلات دربندی دستی می‌توانند نیاز تولیدی شما را به خوبی برآورده نمایند. ماشین آلات دربندی دستی نسبت به سایر انواع تجهیزات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشند اما همواره نیازمند فعالیت مستقیم نیروی انسانی یا همان اپراتور می‌باشد. این گونه تجیهزات همانگونه که در ادامه خواهید دید معمولا به صورت پداالی طراحی می‌شوند.

دسته‌ی دوم از تجهیزات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو با عنوان ماشین آلات دربندی نیمه اتوماتیک شناخته می‌شوند. این نوع از تجهیزات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو نیز همانند دسته‌ی‌ اول نیازمند حضور و فعالیت نیروی انسانی می‌باشد اما شدت فعالیت نیروی انسانی در دسته‌ی دوم از به نسبت دسته اول کمتر است. مثلا نیاز به اپراتور در این دسته در حدی است که فشردن تنها یک دکمه کفایت کفایت خواهد کرد.

دسته‌ی سوم از تجهیزات و ماشین آلات دربندی خط تولید کنسرو و کمپوت به ماشین آلات دربندی اتوماتیک مربوط می‌شود. ای دسته بدون دخالت نیروی انسانی یا همان اپراتور عملیات دربندی انواع قوطی فلزی را انجام می‌دهند. این نوع از ماشین آلات دربندی به صورت مستقیم در خط تولید قرار می‌گیرند و به صورت خودکار درب کنسرو و یا کمپوت را با کیفیت و دقت بالایی پلمپ می‌کنند.

همان‌طور که ملاحظه کردید، ماشین آلات دربندی خط تولید کمپوت و کنسرو در ۳ دسته‌ی کلی و محوری قرار می‌گیرند. در ادامه قصد داریم بیشتر آشنا شویم.

درباره سیمرکو

گروه صنعتی سیمرکو در سال 1380 به منظور بومی سازی ساخت ماشین آلات صنایع غذایی تشکیل شد. اولین اقدام این شرکت در این راستا طراحی و ساخت دستگاه دربند قوطی فلزی و بهینه سازی فرآیند استریلیزاسیون بود.

انواع ماشین آلات دربندی خطوط تولید کنسرویجات

انواع دستگاه دربند که جهت انجام فرآِیند دربندی با ظرفیتهای مختلف به کار می‌رود عبارتند از:

دستگاه دربندی تک هد دستی

دستگاه دربندی تک هد دستی مناسب خطوط تولید با ظرفیت‌های پایین می‌باشد. این دستگاه قادر است دقیقه حداکثر۶ قوطی در دقیقه را دربندی کند. این دستگاه به یک اپراتور همیشگی احتیاج دارد تا درب قوطی را بر روی بدنه قرار دهد و سپس با اعمال فشار بر پدال دستگاه قوطی را در معرض پلمپ شدن قرار دهد.

دستگاه دربندی تک هد دستی قادر است تا انواع قوطی با ظرفیت‌ها ۷۵ تا ۵۰۰۰ گرمی را دربندی کند. جنس بدنه‌ این دستگاه از چدن بوده و دارای ارتفاع۱۵۰، عرض ۷۵ و طول ۱۵۰ سانتی‌‌متر می‌باشد. این دستگاه دربندی برای کلیه‌ی افرادی که قصد دارند با حدقل هزینه،‌ خط تولید مواد غذایی خود را راه بیاندازند، مناسب می‌باشد.

   دستگاه دربندی تک هد نیمه اتوماتیک

   دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد نیمه اتوماتیک، دارای کارکردی بسیار ساده و مطمئن می‌باشد. دستگاه دربندی تک هد نیمه اتوماتیک از قسمت‌هایی نظیر موتور، شاسی اصلی، پدال، قرقره‌های دربندی ۱ و ۲، دیسک و پنل کنترل تشکیل می‌شود. پنل کنترل دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد نیمه اتوماتیک از کلید اتوماتیک، کلید پاور، دکمه‌ی کنترل دستی، فیوز و چراغ سیگنال تشکیل می‌شود.

   کار کردن با این دستگاه بسیار ساده و آسان می‌باشد. عمل اول و دوم جهت انجام دربندی مضاعف تنها با فشردن یک دکمه توسط اپراتور انجام می‌شود. ظرفیت دربندی این دستگاه حداکثر ۱۰ قوطی در دقیقه می‌باشد.

   دستگاه دربندی تک هد پدالی پنوماتیک

   دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد
   پدالی پنوماتیک
   در خطوط تولید انواع رب گوجه فرنگی و کنسرو مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای عملکرد پنوماتیک می‌باشد. برای استفاده از دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی پنوماتیک، اپراتور پس از قرار دادن درب قوطی بر روی آن تنها باید پدال تعبیه شده در قسمت فوقانی دستگاه را فشار دهد تا عملیات دوخت درب قوطی شروع شود. برخی از مدل‌های این دستگاه دارای پدالی جدا از دستگاه می‌باشند. این پدال به وسیله‌ی یک سیم به دستگاه متصل می‌شود.

   دستگاه دربندی تک هد پدالی پنوماتیک قادر است در مدت زمان یک دقیقه در حدود ۱۵ قوطی را دربندی کند. این دستگاه برای دربندی انواع قوطی با ظرفیت ۷۵ تا ۵۰۰۰ گرم مناسب می‌باشد. این دستگاه دارای ابعاد ۱۵۰ سانتی‌متر طول در عرض ۷۵ سانتی‌متر و ارتفاع ۲۱۰ سانتی‌متر می‌باشد.

   خطوط تولید ساخته شده توسط سیمرکو

   گروه صنعتی سیمرکو سازنده و طراح هشت خط تولید برای راه‌اندازی محصولات غذایی کنسروی  است. که با آخرین تکنولوژی های روز دنیا رقابت می کند و می تواند …

   دستگاه دربندی تک هد پدالی چهارگوش زن

   برخی از ظروف کنسروی از نظر شکل هندسی با سایر ظروف موجود در بازار دارای تفاوت می‌باشند. به همین دلیل فرایند دربندی آن نیز متفاوت خواهد بود. دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی چهارگوش زن بسیار به دستگاه دربندی نوع قبل  نزدیک می‌باشد. تنها تفاوت این دستگاه در شکل هندسی ظروفی می‌باشد که به منظور دربندی زیر دستگاه قرار می‌گیرند.

   دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی چهارگوش زن دارای یک هد قرقره‌های مخصوص دوخت می‌باشد. علاوه بر این این دستگاه به وسیله‌ی یک پدال عملیات دربندی را شروع می‌کند. دستگاه دربندی قوطی فلزی چهارگوش پدالی به دلیل برخورداری از پدال پایی، از بسیاری از خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند. اپراتور با قراردادن درب قوطی بر روی بدنه و فشاردادن پدال عمل دربندی را انجام می‌دهد.

   دستگاه دربندی قوطی فلزی تک هد پدالی چهارگوش زن می‌تواند فرایند دربندی مربوط به قوطی‌های فلزی ۷۵ تا ۵۰۰۰ گرمی با سرعت ۱۵ الی ۲۰ قوطی در دقیقه انجام دهد. این دستگاه از جنس چدن می‌باشد و توان مصرفی آن ۱.۲ کیلووات می‌باشد.

   دستگاه دربندی سه هد اتوماتیک

   در واحد‌های تولید صنایع غذایی که از ظرفیت تولید بالاتری برخوردار هستند، استفاده از دستگاه‌های دربندی دستی مناسب نخواهد بود. این واحد‌های صنعتی نیازمند سرعت بالاتری در فرایند دربندی خواهند بود. در چنین شرایطی دستگاه دربندی قوطی فلزی سه هد
   اتوماتیک
   انتخاب خوبی به حساب می‌آید.

   دستگاه دربندی قوطی فلزی سه هد اتوماتیک قادر است در هر دقیقه بین ۶۰ الی ۹۰ قوطی را دربندی کند که این مقدار نسبت به انواع قبلی دستگاه‌های دربندی پدالی و دستی، نسبتاً بیشتر می‌باشد. این دستگاه دربندی برای دربندی انواع قوطی با ظرفیت ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ گرم مناسب می‌باشد.

   در این دستگاه دربندی، دیگر اپراتور درب قوطی‌ها را بر روی بدنه‌ی قوطی‌‌‌ها قرار نمی‌دهد. درب قوطی‌ها بر روی  قسمت درب‌انداز دستگاه دربندی قرار می‌گیرد. قوطی‌ها نیز توسط ماردون دستگاه وارد دستگاه می‌شوند و پس از آن درب برروی بدنه‌ی دستگاه دوخته می‌شود.

   این نوع از دستگاه‌های دربندی اتوماتیک به سیستم هشداردهنده‌ی میزان دپوی در قوطی مجهز می‌باشد. دستگاه دربندی به کمک سنسور تعبیه شده در بخش درب انداز میزان دپوی درب قوطی را تشخیص می‌دهد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه دربندی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

   • مجهز به یک کابین از جنس استیل به همراه محافظ‌های شیشه‌ای نشکن به منظور رعایت نکات و موارد ایمنی در حین انجام عملیات دربندی
   • دارای اینورتر به منظور تغییر دور سریع و آسان
   • متوقف‌کننده‌ی الکتریکی
   • دنده‌های موجود در جعبه دنده‌ی بزرگ به صورت اتوماتیک توسط اویل پمپ روغن‌کاری می‌شوند. به کمک این تکنولوژی اکثر گریس‌خورهای دستگاه حذف شده‌اند و روغن به صورت اتوماتیک به دستگاه دربندی تزریق می‌شود.
   • توان مصرفی این دستگاه برابر ۱.۵ کیلووات می‌باشد.

   راه‌اندازی کارخانه

   گروه صنعتی سیمرکو تمامی جنبه‌های مورد نیاز برای راه اندازی کارخانجات صنایع غذایی را از صفر تا صد طراحی و تولید می کند.

   دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک

   دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک نسبت به سایر دستگاه‌های دربندی که تا به اینجا معرفی شده‌ است سرعت عملکرد بالاتری دارد. این دستگاه قادر است در هر دقیقه بین ۶۰ الی ۲۲۰ قوطی را دربندی کند. دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک به کمک فناوری روتاری با سرعت بالایی قوطی‌ها را دربندی می‌کند در صورتی که در فکر راه‌اندازی یک خط تولید نسبتاً به روز و کارآمد هستید، این دستگاه دربندی انتخاب خوبی برای خط تولید محسوب می‌شود. علاوه بر سرعت بالای این دستگاه، عدم نیاز به اپراتور و نیروی انسانی نیز به عنوان یکی از مزایای این دستگاه به حساب می‌آید.

   این دستگاه دربندی قوطی فلزی، می‌تواند قوطی‌هایی با دامنه‌ی وزنی ۷۵ تا ۱۰۰۰ گرم را دربندی کند. مهم‌ترین ویژگی‌ها و خصوصیت‌های این دستگاه در ادامه لیست شده ‌است:

   • برخورداری از
    سنسور شناسایی میزان دپو در قوطی و سامانه اعلان هشدار
   • برخورداری از
    محافظ شیشه‌ای نشکن در اطراف دستگاه
   • این دستگاه در
    دو مدل تمام استیل و نیمه استیل در بازار موجود می‌باشد
   • برخورداری از
    سیستم فرکانس اینورتر برای تغییر دور دستگاه
   • بهره‌مندی
    از سامانه متوقف کننده‌ی الکتریکی
   • بهره‌مندی
    از سامانه روغن‌کاری خودکار به وسیله‌ی
    اویل پمپ

   این دستگاه برای دربندی انواع قوطی فلزی در صنایع غذایی همچون، رب گوجه فرنگی، رب انار، لوبیا، قارچ، انواع خورشت، روغن خوراکی و… مناسب می‌باش

   دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک روسی

   یکی دیگر از مدل‌های دستگاه دربندی، دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک روسی می‌باشد. این دستگاه همانند سایر مدل‌‌های اتوماتیک دستگاه دربند، نیازی به اپراتور و نیروی انسانی ندارد. تنها کافیست درب قوطی در قسمت درب انداز دستگاه قرار بگیرد تا دستگاه به صورت اتوماتیک قوطی‌هایی که در ریل قرار گرفته‌است را به وسیله‌ی ماردون به حرکت در آورد و در نهایت درب قوطی‌ها را به بدنه‌ی آن‌ها پلمپ کند.

   دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک روسی می‌تواند در هر دقیقه در حدود ۶۰ الی ۱۷۰ قوطی را دربندی کند. این تعداد قوطی در هر دقیقه با توجه به دوری که توسط اپراتور برای دستگاه تنظیم می‌شود به صورت دقیق حاصل می‌شود. علاوه بر این‌ها لازم به ذکر است که از نظر وزنی نیز، این دستگاه قادر است انواع قوطی در بازه‌ی وزنی ۷۵ تا ۱۰۰۰ گرمی را دربندی کند.

   همان دو مدل قبلی سری چهارصد، این مدل نیز در دو مدل تمام استیل و نیمه استیل موجود می‌باشد. البته، ناگفته نماند که اکثر ویژگی‌های مدل روسی دستگاه دربندی، همانند سایر مدل‌های دیگری که پیش‌تر در مورد آن‌ها صحبت شد، می‌باشد.

   مهم‌ترین ویژگی‌های مدل روسی دستگاه دربندی روسی عبارتند از:

   • برخورداری از سامانه‌ی اعلان هشدار به منظور پیشگیری از دپوی در قوطی
   • دارای کابین با شیشه‌ی نشکن در پیرامون دستگاه دربند
   • برخورداری از سامانه اینورتر به منظور تغییر سرعت دور دستگاه
   • مجهز به سامانه روغن‌کاری اتوماتیک ( اغلب بخش‌های گریس‌خور دستگاه حذف شده‌اند و روغن به صورت بدون واسطه به دستگاه تزریق می‌شود.

   این دستگاه به کمک برخورداری از روتاری، به آسانی قادر است تا درب هرگونه قوطی فلزی را دربندی کند. رایج‌ترین خطوط تولیدی که به منظور دربندی قوطی‌های خود از این نوع دستگاه دربند استفاده می‌کنند عبارتند از:

   • خط تولید رب گوجه فرنگی
   • خط تولید رب انار
   • خط تولید کنسرو ماهی
   • خط تولید کنسرو لوبیا، قارچ و خاویار بادمجان
   • خط تولید انواع خورشت
   • خط تولید انواع کمپوت میوه‌جات
   • روغن خوراکی
   • و انواع نوشابه با قوطی فلزی

   پروژه‌های سیمرکو

   گروه صنعتی سیمرکو به عنوان طراح و سازنده ماشین آلات و خطوط تولید کنسرو در ساخت بیش از 200 کارخانه مشارکت داشته است و…

   دستگاه دربندی چهار هد اتوماتیک ایتالیایی

   دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک ایتالیایی یکی از تجهیزات دربندی خط تولید کنسرو در مقیاس بزرگ به حساب می‌آید. این دستگاه برای استفاده در انواع صنایع غذای کنسروی مناسب می‌باشد. همانند سایر دستگاه‌های دربندی که پیش‌تر تشریح شد، این دستگاه نیز بر اساس چرخش روتاری عمل می‌کند. با قرار دادن درب قوطی در درب‌انداز، دستگاه به صورت خودکار درب‌ها را گرفته و به قوطی‌هایی که به وسیله‌ی ریل و ماردون دستگاه می‌رسد می‌دوزد.

   دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک ایتالیایی می‌تواند در هر دقیقه ۶۰ الی ۱۷۰ قوطی را با توجه به دور مورد نظر اپراتور و خط تولید، دربندی کند. همانند سایر تجهیزات و ماشین الات دربندی خط تولید کنسرو که تا به اینجا معرفی شد، این دستگاه دربند ایتالیایی نیز مجهز به امکانات خاصی برای افزایش سهولت و دقت کار می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی‌ها و امکانات این مدل از دستگاه دربندی عبارتند از:

   • برخورداری از سامانه‌ی اعلان هشدار جهت دپوی در قوطی‌ها
   • برخورداری از کابین استیل به همراه محافظ شیشه‌ای نشکن در پیرامون دستگاه
   • مجهز به سامانه‌ی روغن‌کاری خودکار (این سامانه اغلب گریس‌‌خور‌های دستگاه را حذف کرده و تمامی دنده‌های موجود در جعبه دنده‌ی بزرگ به صورت اتوماتیک روغن کاری می‌شوند.)
   • مجهز به فرکانس اینورتر به منظور تنظیم دور دستگاه

   نیتجه‌گیری

   انتخاب دستگاه دربندی برای هر خط تولیدی یکی از کلیدی‌ترین تصمیاتی است که می‌تواند سرنوشت یک برند را مشخص نماید. اغراق نیست اگر بگوییم گاهی می‌توان یک خط تولید را تنها منحصر به یک دستگاه دربندی بدانیم. فرآیند دربندی، به ویژه در بسیاری از برندهایی که در زمینه بسته بندی فعالیت می‌کنند، مهمترین و گاها تنها فرآیند یک خط تولید است. به عنوان مثال در خط بسته بندی رب گوجه فرنگی ماشین دربندی یکی از مهمترین ماشین آلات خط و در خط بسته بندی روغن کرمانشاهی، این ماشین تنها دستگاه موجود در می‌باشد.

   error: این محتوا برای شرکت سیمرکو محفوظ است