گروه صنعتی سیمرکو

ویدیو پری هیتر صنعتی

پری‌هیتر صنعتی رب گوجه

دستگاه پری‌هیتر جهت انجام عملیات پیش‌پزی در خط تولید رب گوجه‌فرنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر دو فرآیند هات‌بریک و کلدبریک توسط این دستگاه قابل انجام است. در فرآیند هات بریک، حرارتی بین 90 الی 95 درجه سانتی‌گراد به گوجه‌فرنگی اعمال می‌گردد که باعث شل شدن بافت گوجه و تولید محصول رب با ویسکوزیته بالاتر می‌شود. در فرآیند هات‌بریک برای جلوگیری از سوختگی و سیاه شدن رب، حباب‌های موجود در آب گوجه‌فرنگی توسط دستگاهی به نام مخزن خلا از پری‌هیتر خارج می‌شوند. در روش کلدبریک، پیش‌پزی با دمای کمتری نسبت به هات‌بریک صورت می‌گیرد. دمای معمول در روش کلدبریک بین 75 تا 80 درجه سانتی‌گراد است و به دلیل کم بودن حرارت در این روش، انجام عمل وکیوم جهت ایجاد خلا، الزامی نمی‌باشد.

مشخصات فنی پری هیتر

  • دارای سیستم وکیوم
  • طراحی منحصر بفرد با سیستم عملکرد  tube&tube، قابل استفاده در هر دو فرآیند هات‌بریک و کلدبریک
  • هزینه‌های نگهداری بسیار کم
  •  بدون توقف تولید برای مدت زمان طولانی و بدون نیاز به تمیز کردن مداوم
  • راندمان بالا مبدل حرارتی
  • کاربری آسان دارای  سیستم اتوماسیون و سیستم نظارت اتوماتیک
  • ابعاد (طول× قطر): 600 × 45 سانتی‌متر

توضیحات بیشتر

به طور کلی تولید رب گوجه‌فرنگی با دو مکانیسم هات‌بریک و کلدبریک انجام می‌شود. تفاوت اصلی این دو مکانیسم در میزان درجه حرارت اعمال شده در فرآیند پیش‌پخت است. دمای موردنیاز پری‌هیتر برای مکانیسم کلدبریک، برابر  ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد و برای مکانیسم هات‌بریک، برابر ۹۰ تا ۹۸ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

تفاوت مکانیسم‌های هات‌بریک و کلدبریک

میزان حرارت بالای ۹۰ درجه سانتی‌گراد باعث غیر فعال شدن آنزیم پکتین می‌شود که در نهایت موجب قوام بیشتر محصول خواهد شد. بنابراین مکانیسم هات‌بریک عموما برای مواردی نظیر رب گوجه‌فرنگی که ویسکوزیته بالاتری مدنظر است، مناسب می‌باشد. از مکانیسم کلدبریک، معمولا برای تولید محصولاتی نظیر کنسانتره گوجه‌فرنگی که ویسکوزیته کمتری مورد نظر است، استفاده می‌شود.

محصول به‌دست آمده با مکانیسم کلدبریک، به‌دلیل فعال بودن آنزیم پکتین، عطر و طعم واقعی گوجه را بیشتر حفظ می‌کند ، با این حال نسبت به محصولات بی‌آنزیم نظیر رب، از قوام کمتری برخوردار است.

مکانیسم عملکرد پری‌هیتر سیمرکو

دستگاه پری‌هیتر ساخت گروه صنعتی سیمرکو  بااستفاده از مدل گرمایشی لوله‌در‌لوله (tube&tube) عملیات پیش‌پخت گوجه‌فرنگی را انجام می‌دهد. سیستم لوله در لوله به معنای به‌کارگیری دو لوله هم‌مرکز است که گوجه در لوله درونی و بخار آب که توسط دیگ بخار تامین می‌شود در لوله بیرونی جریان دارند. گوجه‌فرنگی با عبور از لوله‌های پری‌هیتر در معرض غیرمستقیم بخار آب قرار گرفته و گرم می‌شود. این روش پیش‌گرمایش بسیار کارآمد بوده و بدون آنکه موجب سوختگی گوجه‌ها شود، بافت آن‌ها را نرم می‌کند تا ادامه فرآیند تولید را تسهیل نماید.

error: این محتوا برای شرکت سیمرکو محفوظ است