تونل پاستوریزاتور

دستگاه تونل پاستور به منظور انجام عملیات پاستور کردن بعد از عمل درب‌بندی در انواع خط تولید صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکانسیم فرآیند پاستوریزاسیون در این دستگاه بر اساس اعمال حرارت طی عبور محصول از زون (منطقه) داغ به زون سرد دستگاه می‌باشد. تعداد مراحل مورد نیاز برای انتقال از بخش داغ دستگاه به بخش سرد بر اساس نوع محصول می‌تواند بین ۳ تا ۱۰ عدد زون متغیر باشد. در حالت معمول که از ۳ عدد زون انتقال استفاده می‌شود، محصول مورد نظر ابتدا از زیر دوش آب داغ ، سپس از زیر دوش آب ولرم و نهایتا از زیر دوش آب سرد عبور داده شده و بدین ترتیب عمل پاستوریزاسون جهت نابود کردن آنزیم‌هایی که موجب فساد محصول درون قوطی یا شیشه می‌شوند، صورت می‌گیرد. تونل پاستور در انواع دوشی و دوشی-غرقابی موجود می‌باشد.

این دستگاه با ۱۸ ماه گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش ارائه می‌شود.
تونل پاستوریزاتور
تونل پاستوریزاتور

clear_all مشخصات فنی

 • جنس: استیل ضدزنگ  AISI 304, AISI 316, AISI 321
 • ابعاد: بر اساس دما، تعداد و طول زوم‌های انتقال حرارت، محاسبه می‌شود
 • عملکرد: دوشی و دوشی-غرقابی
 • نوع کانوایر: ناودانی و خشابی
 • تعداد طبقات: یک طبقه و دو طبقه
 • اتوماسیون: نیمه‌اتومات، تمام‌اتومات
 • ظرفیت: ۶۰۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰۰ قوطی/شیشه در ساعت
 • کاربرد: رب گوجه، زیتون، خیارشور، ترشی‌جات، مربا، آب‌میوه و کلیه محصولات کنسروی گوشتی و غیر گوشتی

error_outline ویژگی‌ها

 • کنترل اتوماتیک سیستم جهت جلوگیری از رخداد over-pasteurization (پاستور بیش از حد) در صورت توقف نوار نقاله داخلی
 • دارای کنترل پنل استیل با کاربری آسان جهت تنظیم و آنالیز پارامترهای دستگاه با قابلیت ذخیره داده‌ها و ارائه چارت از کلیه متغیرهای کنترلی
 • دارای کنترلر PLC جهت کنترل اتوماتیک دما، فشار آب و سرعت نوارهای انتقال
 • دارای پمپ‌های آب جداگانه جهت تغذیه دوش‌های مربوط به زون‌های مختلف

شرکت سیمرکو با سابقه اجرای ۱۱۴ کارخانه صنایع غذایی در داخل کشور و ۱۸ کارخانه در خارج از کشور، روند اجرای خط تولید را برای کارآفرینان هموارتر می‌نماید. جهت آشنایی با گروه صنعتی سیمرکو و مشاهده‌ نمونه پروژه‌های اجرا شده توسط این شرکت، لینک‌های زیر را دنبال نمایید:

تونل پاستور، یک محفظه یا کابینت بزرگ از جنس استیل ضدزنگ است که جهت انجام فرآیند میکروب‌زدایی محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابعاد و مشخصات فنی تونل پاستور بر اساس ظرفیت تولید و نوع محصول یا نوشیدنی مورد نظر تعیین می‌شود. تونل پاستوریزاتور یکی از کلیدی‌ترین ماشین‌آلات خط بسته بندی رب گوجه فرنگی است.

فرآیندهای تونل پاستور

مراحل پاستور کردن یک محصول غذایی در تونل پاستور عبارت است از:

 1. محصول غذایی یا نوشیدنی مورد نظر پس از فرآیند پر شدن (توسط دستگاه پرکن) توسط نوار نقاله به تونل پاستوریزاتور وارد می‌شود.
 2. محصول مورد نظر با ورود به زون‌ داغ تونل در معرض بخار آب و پاشش آب توسط نازل‌های آب داغ قرار می‌گیرد تا به دمای پاستور برسد.
 3. محصول به مدت مشخصی که طبق محاسبات تعیین می‌شود، درون زون‌ داغ در معرض حرارت تونل قرار می‌گیرد. بدین ترتیب آنزیم‌هایی که موجب فساد مواد غذایی و یا تسریع فعالیت میکروارگانیسم‌های می‌شوند، در اثر حرارت نابود می‌گردند.
 4. محصول پس از اعمال حرارت در زون داغ به زون‌های ولرم و سرد منتقل شده و دمای آن تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد پایین آورده می‌شود.
 5. قوطی‌‌هایا شیشه‌های حاوی محصول در خروجی دستگاه توسط یک دمنده خشک شده و به بخش بسته‌بندی منتقل می‌شوند.

دستگاه تونل پاستور ساخت شرکت سیمرکو متناسب با نوع محصول، نوع بسته‌بندی و ظرفیت تولید، به‌صورت کاملا یکپارچه و هماهنگ با دیگر اجزای خط تولید، کاستومایز شده و ساخته‌ می‌شود. پیش‌گیری از تخریب مواد مغذی و ایمنی دستگاه تونل پاستوریزاتور از جمله موارد مهمی است که باید در طراحی و ساخت این دستگاه لحاظ گردد.  کلیه ضوابط و استانداردهای موجود به لحاظ حفظ کیفیت محصول و کنترل ریسک‌های ایمنی توسط گروه صنعتی پیش‌بینی شده و در تمام انواع طراحی در نظر گرفته می‌شوند.

[contact-form-7 id="4409"]