گروه صنعتی سیمرکو

پاستوریزاتور

دستگاه پاستوریزاتور جهت انجام عملیات پاستوریزاسیون در خطوط تولید کنسروی‌جات به ویژه در خط تولید رب گوجه‌فرنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه دارای لوله‌های برگشتی 4 مرحله‌ای است و از مکانیسم صفحه‌و‌لوله (Shell&Tube) برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های موجود در محصولات استفاده می‌کند.

مشخصات فنی پاستوریزاتور

  • قابلیت سفارشی سازی بر اساس نیاز مشتری
  • دارای کنترلر PLC
  • دارای لوله‌های برگشتی 1 الی 4 مرحله‌ای
  • ابعاد (طول× عرض×ارتفاع): 300 × 70 ×120 سانتی‌متر
  • مبدل حرارتی: صفحه و لوله
مدل دستگاه
ظرفیت
سیستم
توان
استیل ضدزنگ

 5 الی 15 تن در ساعت

الکترومکانیک

 5 الی 7 کیلو وات

توضیحات بیشتر

دستگاه پاستوریزاتور رب یکی از ماشین‌آلات خط تولید رب است که در تمامی خطوط اعم از تولید و بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد این دستگاه بسیار مهم بوده و برای از بین بردن میکروب ها و میکروارگانیسم ها در محصول رب استفاده می‌شود. این دستگاه به ويژه در خط بسته بندی رب گوجه فرنگی یکی از کلیدی‌ترین ماشین‌آلات به شمار می‌آید.

پاستوریزاسیون چیست؟

به عمل حرارت دادن یک محصول برای از بین بردن میکرواروگانیسم‌ها و عوامل فساد مانند کپک ها و قارچ‌ها، پاستوریزاسیون گفته می شود. پاستوریزاسیون در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از کاربردی‌ترین فرآیندها در خطوط تولید مواد غذایی است. به‌طور کلی، فرآیند پاستوریزاسیون در خطوط تولید مواد غذایی که نیاز به نگهداری طولانی مدت دارند ضروری است. عمل پاستوریزاسیون به ویژه در خط تولید رب بسیار کلیدی بوده و توسط دستگاه پاستوریزاتور رب انجام می‌شود.

درجه حرارتی که محصول برای پاستور شدن تحت آن دما قرار می‌گیرد در خطوط تولید مختلف متفاوت است. به‌عنوان مثال درجه حرارت مورد نیاز پاستوریزاسیون در خط تولید گوجه فرنگی حدود ۸۵ درجه سانتیگراد است. مدت زمان این عمل نیز ۱ تا ۳ دقیقه بوده که البته بسته به طراحی دستگاه نیز متغیر می‌باشد.

جهت پاستور کردن محصول رب، از دستگاه پاستوریزاتور رب لوله‌ای استفاده می‌شود. بعد از اینکه رب گوجه فرنگی با بریکس مورد نیاز از دستگاه کانتینیوس خارج می شود نیازمند عملیات پاستوریزاسیون است. این فرآیند که پیش از عمل دربندی صورت می‌گیرد باعث می‌شود تمامی عوامل فساد موجود در رب از بین رفته و محصول رب نهایی آماده پر شدن در قوطی شود.

پاستوریزاتور رب گوجه ‌فرنگی چیست؟

نکته قابل توجه اینکه بعد از انجام عمل پاستوریزاسیون در خط تولید رب گوجه‌فرنگی، فرآیند پر کردن صورت می‌گیرد، که این فرآیند باید لزوما از نوع هات فیلینگ یا پرکردن داغ باشد. فرآیند پرکردن داغ باعث تسهیل ایجاد خلا در مرحله اگزاست شده و باعث استریل شدن محتویات داخل قوطی می‌گردد.

error: این محتوا برای شرکت سیمرکو محفوظ است