گروه صنعتی سیمرکو

گوجه ربی چیست

مقاله‌ای از گروه پژوهشی سیمرکو

مقدمه

گوجه ربی اصطلاح عامیانه‌ای است که می‌توان آن را معادل عبارت گوجه مناسب برای تولید رب گوجه فرنگی دانست.گوجه ربی یا همان گوجه مناسب برای تولید رب از مهم ترین و شاید نخستین دغدغه‌های یک کارآفرین در راه‌اندازی کارخانه رب باشد.

جالب است بدانی که رب جز معدود محصولاتی است که در روند تولید آن، تنها ماده خامی که استفاده می‌شود گوجه فرنگی است. به عبارت ساده‌تر، برای تولید رب گوجه فرنگی طبق استاندارد، بجز اضافه کردن ۱/۵ درصد نمک طعام، هیچگونه ماده افزودنی دیگر نمی‌توان اضافه نمود. طبق همین اصل، حساسیت انتخاب گوجه مناسب برای تولید رب، بسیار زیاد خواهد بود.

درباره سیمرکو

گروه صنعتی سیمرکو در سال 1380 به منظور بومی سازی ساخت ماشین آلات صنایع غذایی تشکیل شد. اولین اقدام این شرکت در این راستا طراحی و ساخت دستگاه دربند قوطی فلزی و بهینه سازی فرآیند استریلیزاسیون بود.

بهترین بذر گوجه ربی

یکی از مهمترین فاکتورها در گوجه ربی بذر آن است. در حال حاضر بذرهای وارداتی و خارجی به دلیل استفاده از جدیدترین و مدرن ترین تکنولوژی‌ها در ایجاد بذر دارای کیفیتی بالا و محصول‌دهی مناسبی هستند. از معرف‌ترین بذرهای گوجه ربی می‌توان به بذر مارول ، لئوناردو و مارکونیا اشاره نمود. برای مثال، بذر گوجه فرنگی مارول Marvel محصول شرکت اسپانیا بوده و ویژه فضای باز است.

در بسته‌های بذر گوجه فرنگی مارول ۵ هزار عدد وجود دارد که در هر هکتار در حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار هکتار بذر مصرفی باید استفاده شود. این بذر گوجه فرنگی یکی از پربازده‌ترین بذرهای گوجه فرنگی در ایران بوده و برای سرمایه گذارانی که می‌خواهند بازدهی بالایی در تناژهای بالاتر از ۱۰۰ تن داشته باشند و از سوی دیگر کیفیت محصول نهایی برایشان اهمیت دارد بذر گوجه مارول گزینه ای بسیار مناسب خواهد بود.

خصوصیات گوجه مناسب رب

تفاوت بارز گوجه ربی و گوجه معمولی در میزان ربی است که از آن بدست می‌آید. اهمیتی که گوجه ربی برای یک سرمایه‌گذار در حوزه رب دارد، در همین میزان ارزش افزوده‌ای بیشتری است که ایجاد می‌کند. برای حصول به یک محصول رب با عدد بریکس مشخص (مثلا ۲۵) هر چقدر بریکس اولیه گوجه بیشتر باشد، نسبت بیشتری رب حاصل خواهد شد. بنابراین تفاوت اندکی در بریکس اولیه گوجه می‌تواند سود سرشاری را نصیب سرمایه‌گذار نماید.

گوجه ربی بافتی قوی تر و به اصطلاح گوشتی تر نسبت به سایر گونه های گوجه دارند و معمولا دانه های کمتر و محتوای آب کمتری نیز دارند. این بدان معنی است که کار آماده سازی کمتری برای تولید رب نیاز است و همچنین میزان ربی که می تواند تولید کند نسبت به گوجه های دیگر به مراتب بیشتر است.

 • طعم و مزه
 • رطوبت کم
 • کم دانه و دانه های کوچک
 • بازدهی بالا
 • مقاوم در برابر بیماری
 • رنگدانه های بالا
 • داشتن بافت گوشتی
 • مشخصات گوجه ربی

  خطوط تولید ساخته شده توسط سیمرکو

  گروه صنعتی سیمرکو سازنده و طراح هشت خط تولید برای راه‌اندازی محصولات غذایی کنسروی  است. که با آخرین تکنولوژی های روز دنیا رقابت می کند و می تواند …

  اشکال گوناگون گوجه ربی

  گوجه فرنگی‌ها معمولا یک شکل و شمایل مشابه را به اشتراک می گذارند، اما در طعم تفاوت بسیاری وجود دارد. از این رو انتخاب گوجه مناسب از نظر طعم و مزه بسیار مهم است و کارشناسان خرید می‌توانند ان را تعیین کنند. برخی از متدوال‌ترین این اشکال عبارتند از:

  • رب آمیش: این گوجه فرنگی شبیه گوجه فرنگی روما، اما شیرین تر با عطر و طعم تازه تر است. این گوجه فرنگی می تواند تا ۲۲۴ تا ۳۳۶ گرم رشد کند.
  • Opalka: این گوجه لهستانی به مراتب شیرین تر از بقیه گوجه فرنگی ها است. این یک گوجه فرنگی کمی بزرگ بوده و شبیه شکل فلفل و میوه هایی است که تا ۴ تا ۶ اینچ رشد می کنند.
  • لهستانی Linguisa: این گوجه فرنگی، همانطور که از نامش بر می آید، یک گوجه لهستانی است. در دهه ۱۸۰۰ یک باغبان لهستانی آن را به نیویورک آورد.

  بزرگ ترین گوجه های ربی

  گوجه‌های ربی بزرگ را شاید بتوان مستعدترین انواع گوجه‌های ربی برای تولید رب به شمار آورد. برخی از بزرگترین‌ انواع گوجه‌های رب عبارتند از:

  • بیگ ماما: این گوجه فرنگی گوشتی شکل آلو و بسیار بزرگ است، گوجه فرنگی بیگ ماما تا ۵ اینچ طول و ۳ اینچ در عرض رشد می‌کند.
  • جرزی دویل: این گوجه که به عنوان یک گوجه فرنگی بزرگ شناخته می‌شود و مانند فلفل موزی است. این گوجه بسیار آبدار است و به طول حدود ۱۲ تا ۱۵ سانت رشد می‌کند.
  • جرسی گریت: این گوجه فرنگی بسیار کمیاب و نادر است، اما اگر بتوانید آن را پیدا کنید یا قصد داشته باشید آن را پرورش دهید،  گزینه عالی است که باعث برداشت زیاد و همچنین رشد اندازه تا ۱۰ تا ۱۵ سانت می‌شود.

  راه‌اندازی کارخانه

  گروه صنعتی سیمرکو تمامی جنبه‌های مورد نیاز برای راه اندازی کارخانجات صنایع غذایی را از صفر تا صد طراحی و تولید می کند.

  عوامل علمی و آزمایشگاهی گوجه مناسب رب

  برای انتخاب گوجه مناسب از شیوه های گوناگونی استفاده می‌شود که در دو دسته مهم انتخاب آزمایشگاهی و انتخاب چشایی تقسیم بندی می‌شوند. دستگاه های شبیه ساز بسیاری وجود دارد که سفتی و بافت گوجه را تشخیص می‌دهند. مهم‌ترین عوامل انتخاب آزمایشگاهی گوجه رب عبارتند از:

  • WIS، مواد جامد محلول در آب
  • TSS، مواد جامد محلول
  • OSP، پکتین محلول اگزالات
  • WSP، پکتین محلول در آب

  پروژه‌های سیمرکو

  گروه صنعتی سیمرکو به عنوان طراح و سازنده ماشین آلات و خطوط تولید کنسرو در ساخت بیش از 200 کارخانه مشارکت داشته است و…

  error: این محتوا برای شرکت سیمرکو محفوظ است