گروه صنعتی سیمرکو

فرمولاسیون و استانداردهای تولید کنسرو لوبیا

فرمولاسیون سس کنسرو لوبیا یکی از مهمترین بخش‌های تولید کنسرو لوبیا در کارخانه است که بر اساس برند، نوع کارخانه و عوامل دیگر متفاوت می‌باشد. مقاله زیر ابتدا به روند خلاصه ای از تولید کنسرو لوبیا در کارخانه پرداخته و سپس به صورت کامل به نحوه فرمولاسیون این محصول می‌پردازد.

کنسرو لوبیا چیتی غذایی بسیار مقوی تلقی می‌شود که می‌تواند به‌عنوان غذایی کامل یا به عنوان مکمل در کنار دیگر انواع غذاها استفاده شود. به دلیل ارزش غذایی بالایی که لوبیا دارد کنسرو لوبیا یکی از محبوب‌ترین غذاهای کنسروی محسوب شده و همانطور که مطالعات بازار این محصول نشان می‌دهد، بعد از رب گوجه‌فرنگی، پرتقاضاترین محصول کنسروی به‌شمار می‌آید.

از سوی دیگر به دلیل شرایط نگهداری آسان کنسروها، کنسرو لوبیا می‌تواند در فضاهای خشک و خنک و بدون نیاز به یخچال تا ۱۸ ماه نگهداری شود. همین عامل کنسرو لوبیا را به یکی از گزینه‌های مناسب در سفرهای طولانی در مناطق بدون امکانات دسترسی مبدل نموده است.

فرآیند تولید کنسرو لوبیا

کنسروسازی لوبیا در جهت حفظ محصول، مهار تغییرات شیمیایی، تغییرات آنزیمی و توسعه میکروبی صورت می‌پذیرد. به طور کلی مراحل تولید کنسرو لوبیا در کارخانه شامل مراحل زیر است:

 • شستشو و سورتینگ
 • هیدراته با آب
 • آنزیم بری یا بلنچینگ
 • پر کردن و بسته بندی
 • اضافه کردن سس
 • فرآیند حرارت دهی
 • خنک کردن و لیبل زنی

  خط تولید کنسرو حبوبات ساخت شرکت سیمرکو برای تولید انواع کنسرو لوبیا، قارچ و سایر انواع حبوباب در ظرفیت کارگاهی و صنعتی قابل بهره‌برداری می‌باشد. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به صفحه اختصاصی خط تولید کنسرو حبوبات مراجعه نمائید.

  یکی از مراحل مهم در تولید کنسرو لوبیا مرحله اضافه کردن سس یا همان چاشنی کنسرو لوبیا است که در این مقاله به صورت اختصاصی به آن پرداخته خواهد شد.

فرمولاسیون سس کنسرو لوبیا

ترکیباتی که برای ساخت سس کنسرو لوبیا چیتی افزوده می‌شود ممکن است شامل سیر، پیاز، فلفل، سس گوجه فرنگی، گوشت گاوریال قارچ و سس شیرین باشد. بسیاری از دستورالعمل‌ها در صنعت کنسرو لوبیا بر اساس طعم‌های مختلف بسته به تقاضای منطقه ای بازار وجود دارد که هر برند می تواند نشانگر یکی از آن‌ها باشد.

فرمول سس کنسرو لوبیا بر اساس یک مورد پیشنهادی می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

رب گوجه رقیق(غلظت ۱۵%)، کلرید سدیم، کلرید کلسیم، شکر، نمک، نشاسته، پیاز خورد شده یا رنده شده، پودر سیر، فلفل

استانداردهای چاشنی کنسرو لوبیا چیتی

یکی از مهم‌ترین مراحل کنسروسازی لوبیا اضافه کردن سس یا چاشنی است که با نسبت مشخصی به لوبیا به محصول نهایی اضافه می‎‌شود. اگرچه بسته به فرمولاسیون پیشنهادی نسبت لوبیا به سس ممکن است متفاوت باشد اما به صورت میانگین از کل محصول، ۵۲٪ از فضای پرشده محصول با لوبیا و ۴۸٪ با سس یا چاشنی پر می‌شود.

مطابق استاندارد شماره ۱۶۳۵ سازمان ملی استاندارد ایران ، درصد پری محصول کنسرو لوبیا شامل مجموع حجم دانه و سس نباید کمتر از ۹۰ درصد حجم کل قوط باشد. همچنین بر اساس این استاندارد، سس گوجه فرنگی فرآورده‌ای است که از گوجه تغلیظ شده همراه با نمك، سركه يا آبليمو و افزودن مواد اختياري شامل شكر، ادويه، سير و پياز و يا پودر آنها، روغن مايع خوراكي و نشاسته تهيه مي‌گردد. به طور کلی استاندارد قابل پذیرش برای سس کنسرو لوبیا همان رنگ طبیعی گوجه فرنگی رسیده می‌باشد.

میزان نمک اضافه شده به سس گوجه فرنگی نباید از ۲ درصد وزنی کل مواد تجاز کند. همچنین اضافه کردن هر نوع مواد رنگ دهنده و نگهدارنده به جز مواردی که ذکر شد، غیر مجاز می‌باشد.

ارزش غذایی کنسرو لوبیا

اگرچه با توجه به فرمولاسیون‌های متنوعی که برندهای تولیدکننده در تولید محصول کنسرو لوبیا استفاده می‌کنند، ارزش غذایی این محصول متفاوت است اما به صورت میانگین ارزش غذایی به ازای ۴۰۰ گرم از ترکیب لوبیا و سس به شرح زیر خواهد بود:

 • میزان کالری: ۴۵۰ کالری
 • چربی: حدود ۲ گرم
 • کربوهیدرات؛ حدود ۹۰ گرم
 • پروتئین: حدود ۲۵ گرم
 • ویتامین و مواد معدنی: حدود ۱ گرم

فواید کنسرو لوبیا

کنسرو لوبیا سرشار از پروتئین پایه گیاهی و فیبر است. این محصول همچنین منبع مواد مغذی نظیر تیامین، زینک و سلنیوم است که به‌ترتیب جهت تولید انرژی مورنیاز، بالا بردن سطح ایمنی بدن و بهبود عملکرد تیروئید، نقش موثری خواهند داشت.

لوبیای پخته شده همچین ترکیبات گیاهی مفیدی از جمله پلی فنول‌ها را نیز ارائه می‌دهد. این ترکیبات می‌توانند ایمنی بدن را در مقابل رادیکال‌های آزاد که عامل بروز بیماری‌های قلبی و سرطان هستند، محافظت نمایید.

error: این محتوا برای شرکت سیمرکو محفوظ است